Yabancı Dil Öğrenimi

Kerem Aygün Koleji Ortaokul İngilizce programı yalnızca İngilizcede beceri geliştirmeyi değil aynı zamanda öğrencilere yaşam boyu sürecek kültür birikimini ve dil öğrenme becerisini aşılar. Programımız ağırlıklı olarak okuma ve yazma becerilerinin geliştirilmesi üzerine planlanır.

Öğrencilerimiz okuduklarını daha iyi anlamalarına ve yorumlamalarına ve çözümlerine yönelik beceriler geliştirirler. Buna bağlı olarak; öğrencilerimizin teknolojiye olan ilgilerini olumlu yönde kullanmalarını sağlamak amacıyla bilgisayar destekli programlar takip edilir ve öğrencilerimize sunularak derslerimizin içeriğine dahil edilir.

Her ay yarışmalar düzenleyerek, sınıf içi ve sınıf dışı İngilizceyi aktif kullanabilecekleri aktiviteler düzenliyoruz. Bu aktivitelerden biri olan yurtdışı projelerimizde öğrenciler internet aracalığı ile diğer ülkelerdeki çocuklarla iletişim kurarak, mektup arkadaşlıkları edinme gibi uygulamalarla hem yabancı dillerini geliştirme hem de farklı deneyimler yaşama şansı elde etmektedirler.

Seçtiğimiz öğrencilerimizin kendi ilgi alanlarına göre kitaplarını seçip hem dinleyip hem okuyabileceği bir platformda, kitapla ilgili yorumlarını da paylaşmalarını sağlar.7 ve8. Sınıflarımızda CENTRAL ENGLISH adlı video programını kullanıyoruz.

Öğrencilerimiz bu programda seviyelerine göre kısa videolar izleyerek, kelime çalışması, okuduğunu anlama ve ses kaydederek telaffuz çalışması yaparlar.

Çeşitli seviyelerdeki tüm öğrencilerimiz sene başında hazır bulunuşluk sınavına alınırlar. Avrupa Ortak Dil Kriterleri çerçevesinde 5.sınıfta A1 seviyesinden aldığımız öğrencimizi mezun ederken B1+ seviyesine ulaştırmak hedeflenir. Kendi içerisindeki bireysel gelişimleri ise uluslararası standartlarda, okulumuz bünyesinde uygulanan, “Global Scale of English” gelişim izleme sınavları ile takip edilirken; tercih eden veli ve öğrencilerimize dil kullanımı ve becerilini ölçen uluslararası Cambridge ESOL sınavlarına girme imkanı sunulur. Bu sınavlar uluslararası geçerliliği olan sertifikalar ile değerlendirilir.

Öğrencilerin çeşitli öğrenme stilleri göz önünde bulundurularak farklı metotlar uygulanır. Hafta sonları öğretmenlerimiz tarafından tüm becerileri içeren o haftanın tekrarı olarak hazırlanan çalışma kâğıtları, öğrencilerimizin gelişimlerini yakından takip etme olanağı sağlar. Gerekli görülen öğrenciler etüt programına alınarak desteğe ihtiyacı olan alanlarda takviye edilir. Düzenli yapılan veli görüşmeleri ile iletişim ağına velilerimizde dahil edilirler.

Sene içinde yapılan ödüllü yarışmalar ile öğrencilerimizin İngilizceyi keyif alabilecekleri platformda kullanarak yapabileceklerinin en iyisini yapmalarını sağlamaktır.

Yılsonunda öğrencilerimizin aktif katılımı ile hazırladığımız dil şölenimiz ise sene boyunca görmüş oldukları yabancı dili hayatlarına aktif olarak geçirirken, eğlenmelerini de sağlamaktadır. Sene başında oluşturulan İngilizce drama kulübümüz öğretmenlerinin önderliğinde sene boyunca hazırladıkları drama yada müzikali ara skeçlerle besleyerek velilerimize ve tabi ki öğrencilerimize muazzam bir gece yaşatmaktadır.

Bunun yanı sıra, İngilizce Drama Kulübümüzle yaptığımız çalışmalarla okul dışında düzenlenen drama festivallerine katılarak öğrencilerimiz kendilerini farklı okulların sahnelerinde de görme ve değerlendirme imkânı bulurlar.

Türkiye’de yabancı dil eğitiminin en büyük problemlerinden biri öğrenilen yabancı dilin sınıfa hapsolmasıdır. Dil öğrenimini sınıfın dışına taşıyan bir anlayışla yaz aylarında öğrencilerimizle Amerika ve İngiltere’ye geziler düzenlenir.

Bu gezilerle öğrencilerimiz hem kültürel ve sosyal olarak kendini geliştirmekte, hem de düzenli olarak bu ülkelerdeki saygın üniversite ve kolejlerin İngilizce derslerine katılarak İngilizce pratiklerini daha iyi bir noktaya taşımaktadırlar.

Bu sayede dil öğrenmedeki bireyin kişisel amacının ötesinde, Kerem Aygün Koleji olarak amacımız, öğrencilerimizi ileride yer alacakları ulusal platformlarda kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri ve akademik çalışmalarını yabancı dilde sürdürebilecekleri dünya bireyleri olarak yetiştirmektir.

Menü
Ara